Гессе. Последнее лето Клинзгора

книга містить у собі три повісті раннього повоєнного періоду творчості Гессе, які і поетично, і змістовно перетікають одна в одну і одна з одною перегукуються.

перша — «Душа дитини» розповідає історію, схожу на знамениту байку Толстого про хлопчика і сливи. герой Гессе страждає настільки так, наскільки глибоким буває дитяче страждання, отожнюючи себе то зі смиренним аскетом, то з найгіршим зі злочинців, і тяжко переживає злочин, на який пішов, взявши з батькового кабінету інжир.

друга — «Клейн і Вагнер» ставить за мету примирення зі злочином і долею. Фридрих Клейн, герой цієї повісті, що на початку оповіді їде у потязі, полишивши дружину й дітей із краденими грошима, закінчує життя самогубством, але для нього це вже не значить: головне, як виявляє він для себе, було зважитися на цей останній крок: все інше вже неважливо.

остання повість, що й дала умовну назву всій книзі, розповідає про художника, чиє життя сповнене глибокого переживання законів природи і боротьби проти канонів, нав’язаних суспільством. Клінзгор (якого мені чомусь постійно хотілося назвати Клінгзором) найменш нещасний з них усіх: він найбільше живе, найменше мріє, на відміну від хлопчика, що уявляє, як він піднімається на ешафот, художник створює цілий світ, який мені, чесно кажучи, сподобався.

письмо Гессе від повісті до повісті міняється нерівномірно: від першої до другої перехід дається без зусиль, а от від фінального пафосу другої до казково-фантастичного третьої немає нічого, що би якось приглушило відмінність у тональностях.

перші дві просякнуті мукою і стражданням: за кожним кроком хлопчика, за кожною дією дорослого — міріади переживань, рефлескій і візій.
старий художник навчається жити навіть у слабкостях, у любові, у пиятиці, зрештою, «що потрібно старій людині, як не вісім-десять годин роботи і трохи вина ввечері». він чарівник, що що поєднує чуттєве й дію: ось він бачить, і вже так само, переживаючи, діє, пишучи етюди, картини, працюючи всім своїм життям, буденністю, безмежжям простого світу довкіл.

дуже красиво написано

це мій відгук з мережевого переліку книг: http://ua.reader2.com/item/asin/5352006956/

цитату з останньої повісті я залишив собі на тамблері, одну покажу: http://mykolan.tumblr.com/post/67640638

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s