Дуґлас Коупленд. Елеанор Ріґбі

Элеанор РигбиЭлеанор Ригби by Дуглас Коупленд

My rating: 4 of 5 stars

Коупленд — письменник, якого я охоче раджу, і водночас раджу читати обережно. Почавши другу протягом року його книгу я сам вчинив необачно.
Дуглас Коупленд, канадійський дизайнер, який став успішним письменником, голосом «покоління Х», готує свої романи за впізнаваним рецептом: апокаліптичні видіння, багато лейблів і трендів, люди, що перебувають на межі самотності й гіперсоціалізації. Його персонажі охоче рефлексують, але не намагаються спрямувати нас до якогось вибору. Вони, наче Морфеус із «Матриці», лише вказують на двері.
Його письмо легко і невимушено читається — гадаю, це все-таки характеристика тексту, а не перекладу. Наче популярний блог — цікаво, але не необхідно.

Елеанор Ріґбі — назва пісні «Бітлз» — сумної пісні про самотню жінку [ http://youtu.be/3Dsz4dB6DuM ]. Назва роману Коупленда виростає не так з цієї пісні, скільки з вибору героїні — саме такий логін до своєї пошти називає Ліз Дан. Чи вона сама обрала цей образ самітниці, чи вже так склалося, ми знайомимося зі зрілою жінкою, яка переживає низку незвичних подій — утім, без здивування.
Цей роман — її спогади про давнє і недавнє минуле, про життя в реаліях, схоже на міфологічне і безальтернативне «все і завжди сталося», де один день схожий на інший, і все, що залишаєтья — перечекати ще кілька десятків років, доки нарешті настане кінець.

І от, одного дня це життя закінчується.
Відтинок, протягом якого Елізабет перероджується — наскільки це можливо для зрілої людини — і є простором роману. Захопливих пригод чекати не варто — просто сама незвичність ситуацій, в які потрапляє героїня, дозволяє їй переповісти й інше своє життя — одне з тих, які ми не звикли помічати.

Попри якусь аж показову одноманітність текстів Коупленда, їх хочеться читати — по одному-два раз на кілька років. Вони якось незбагненно резонують з моїм власним світовідчуттям, ну і, як не крути, їх автор — прекрасний стиліст із сильною публіцистичною складовою. Вона, як не дивно, і робить його тексти цінними в часі. Читаєш і розумієш, наскільки чіпке в нього око.

Сайт автора — http://www.coupland.com/

View all my reviews

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s