Nanowrimo: задачі й інструменти

Nanowrimo, у першу чергу — це спроба писати щодня. У другу — це спроба написати великий масив прозового тексту.

(50 000 слів це досить багато, і без щоденного писання за місяць написати стільки складно)

В межах раймо найпотрібніша фіча будь-якого інструменту — лічильник слів. У більшості він є. Мені подобаються такі, де можна вивести цей лічильник на екран.

Іще одна корисна штука для раймо це таймер. Згодиться будь-який: в телефоні, окремою програмою на компі чи фічею в редакторі. Досвід показує, що принаймні один письменницький спринт на день дуже помічна річ.

Рей Бредбері (у книжці Zen in the Art of Writing) розповідає, як замолоду писав у бібліотеці, де був зал з друкарськими машинками напрокат. Кидаєш монетку і вперед. Умови досить нанораймівські. Так було написано досить багато оповідань і основний текст «Марсіанських хронік».

Все інше вже тонкощі, відмінності смаків і підходів.

Я, наприклад, вважаю, що класну прозу можна цілком написати без жирного чи курсивного накреслень. А також без усього іншого апарату, яким обладнано безліч текст-процесорів. Десь я читав, що Джордж Мартін, автор «Пісні льоду й полум’я», писав свої епоси на компі з DOS. Можна й так. Але для більшості моїх знайомих це означало би придбання окремого комп’ютера, без чого, гадаю, теж можна обійтися.

Програми можна умовно поділити на мінімалістичні й, не знаю, як сказати… фічасті? Також є різні сердовища для них: операційні системи, веб, мобільні пристрої.

Нижче я спробую лаконічно описати різні інструменти (не всі, їх справді безліч).

Менше функцій (давайте зосередимось на тексті)

FocusWriter — текстовий процесор. Безкоштовний. Мультиплатформений (є версії для linux, Windows, Mac OS), через що має не найпривабливіший інтерфейс.

Красивіші програми, як правило, орієнтовані на одну платформу. Наприклад, WriteMonkey (безкоштовний базовий функціонал) для Windows чи iAWriter (платний) для Mac OS, iOS та Android.

Безкоштовна альтернатива для мака — Notational Velocity чи більш фічаста версія nvALT. Ця програма орієнтована на короткі нотатки. nvALT підтримує markdown, синхронізацію з Dropbox та схожим сервісом Simplenote. Simplenote, у свою чергу, має версії для mac, iOS і Android.

Ці програми мають лічильник слів, у деяких є вбудований таймер. Також вони орієнтуються на «писання без відволікання»: на екрані тільки текст, іноді інформ-рядок внизу екрана. Більше чи менше додаткових функцій приховані від ока.

На сторінці редактора Sublime Text написано, що це редактор для коду, розмітки і прози. Я не певен щодо прози. Але це можливо.

Класики і сучасники

Впевнений, багато романів написано за допомогою MSWord (Windows) і Pages (Mac OS). Є аналоги зі світу вільних програм, наприклад LibreOffice. Все це прекрасні програми, в яких є мільйон різних функцій. Більшість із них мені не потрібні, і дефолтними для системи редакторами я не користуюсь давно з різних причин.

Однак для багатьох це просто звичне робоче середовище. Я люблю пробувати різні програми так само, як купую на пробу різні олівці. Однак у мене є улюблені. Якщо освоєння нового середовища це стрес, краще написати роман у Ворді ніж мучитися у крутій програмі для письменників.

Непоганою альтернативою їм сьогодні можна вважати Google Docs. Приваблива сторона цього інструменту — безперервне автозбереження (і, по суті, бекап). Також можна давати доступ для перегляду, коментування і редагування.

Мінімалістичніша он-лайн версія це Hackpad — має різні інструменти розмітки, зберігає бекап в Dropbox і добре підходить для багатоавторських документів.

Більше функцій (роман це не тільки текст)

Є багато програм, орієнтованих саме на роботу з великими формами. Вони нагадують складані ножики. Усі мають «ніж» (текстовий процесор) і додаткові інструменти в одному середовщі.

Дуже часто в інтернеті згадують Scrivener (45$ для Mac OS, 40$ для Windows). Крім вікна для писання тексту (яке не відрізняється від більшості аналогів), тут є різні способи організації. Писати можна фрагментами, придатними для подальшого тасування. Не виходячи з програми, можна працювати з нотатками, збирати джерельну базу (тексти й ілюстрації), працювати над структурою тексту. Лінуксоїди можуть знайти в надрах форумів спосіб установити тестову версію.

Безкоштовний аналог для Windows — yWriter. Там теж є можливість писати сцени, потім розташовуючи їх на сюжетних лініях.

Це програми, які роблять акцент на структурі і поетапній роботі (перша чернетка, друга, остання, готовий текст). Мають аналоги, які не так активно підтримуються і розробляються.

Якщо ви хочете заплатити більше грошей, ніж за iAwriter, то вам на допомогу прийде Ulysses — мінімалістичний редактор, орієнтований на те, що від чернетки до експорту готового тексту ви не мінятимете програми. Ви пишете все-все в окремих файлах, а потім огранізуєте їх в один документ (потім можна реорганізувати в інший). Має аж дві супровідні програми для телефона/планшета з iOS.

Сядь і пиши

По суті, платити пропонують за комфорт. Ці програми можуть подарувати чи уяскравити відчуття письменницької ідентичності, а можуть стати справді основним робочим інструментом (якщо ви весь час пишете).

Мінус багатих на спецфункції програм у тому, що спочатку їх треба навчитися використовувати, потім використовувати, а потім, коли програма застаріє, шукати, чим замінити. Функція досьє на персонажа, імовірно, дуже корисна, якщо ви складаєте такі досьє. В усіх інших випадках користі з неї стільки ж, як із можливості анімувати заголовок у Ворді.

Крім описаних, є ще безліч утиліт, наприклад, планери сюжетів, програми для мейндмепінгу. Всі вони допомагають вирішувати проблеми, пов’язані з їх використанням.

В інтернеті давно ходить аркуш із планом пані Ролінґ для Гаррі Поттера:

План «Ордену Фенікса), який я взяв зі сторінки http://mentalfloss.com/article/26346/jk-rowlings-plot-spreadsheet

Треба сказати, що вибрати підходящий блокнот ще складніше, ніж визначитися із вимогами для програм. Цей лінований, з досить великим аркушем, простеплений для обкладинки з кільцями (для декого така функція важливіша, ніж синхронізація в хмарі).

Однак,

мінімальною вимогою для будь-якого письменницького інструменту є можливість писати і зберігати текст

Всі решта 98% справи залежить від залізної дупи.

Як казав Стівен Кінг,

Я пишу свої романи просто, по слову за раз.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s